یکی از ویژگی‌های گوگل مپ که آن را از دیگر سرویس‌های نقشه متمایز می‌کند، قابلیت ارسال نظر برای مکان‌های گوناگون روی نقشه هست. در نقشه‌ی گوگل می‌توانید برای جاهایی که رفته‌اید نظر بنویسید. هم‌چنین می‌توانید اطلاعاتی از قبیل میزان شلوغی، سرزندگی یا رمانتیک بودن آن را مشخص کنید. مشارکت از راه دیدگاه‌ها و اطلاعات این‌چنینی داوطلبانه است. برای نوشتن یک دیدگاه خوب می‌توانید از مقاله‌ی “نوشتن یک نظر خوب در گوگل مپ” کمک بگیرید. در ادامه روش ثبت نظر در گوگل مپ را می‌بینید.

گوشزد‌ها:

 • گوگل سامانه‌ی خودکاری را برای مقابله با دیدگاه‌های جعلی و هرز و حذف آن‌ها به کار می‌برد.
 • گوگل به هیچ عنوان اغماضی در زمینه‌ی دیدگاه‌های جعلی ندارد. هر دیدگاهی که گوگل تشخیص دهد جعلی است یا شیوه‌نامه‌ی گوگل را زیر پا گذاشته است به سادگی پاک خواهد شد و این در کاهش اعتبار حساب کاربر مؤثر هست.
 • دیدگاه‌های قرار گرفته روی نقشه به طور پیوسته برای پرهیز از محتوای نامناسب (مانند توهین، خشونت، واژه‌های بی‌معنی) پردازش می‌شوند. هم‌چنین پایش خودکار دیدگاه‌ها برای مبارزه با هرزنگاری (مانند پیام‌های گذاشته شده توسط ربات‌ها یا کپی محتوا از منابع دیگر یا قرار دادن چندباره‌ی یک دیدگاه از حساب‌های گوناگون) به طور پیوسته انجام می‌شود.
 • دیدگاه‌های کپی شده از منابع مختلف مانند ویکی‌پدیا یا وب‌سایت مکان‌های گوناگون نیز خلاف قوانین هست و حذف خواهد شد.
 • گذاشتن دیدگاه روی نقشه کاملا داوطلبانه است و هیچ هزینه‌ای از سوی گوگل برای گذاشتن دیدگاه داده نمی‌شود. هم‌چنین دریافت هزینه برای گذاشتن نظر روی نقشه کاملا خلاف قوانین نقشه است و – حتی در ایران – منجر به قطع دسترسی کاربر خاطی توسط ناظران نقشه می‌گردد.

روش نوشتن نظر (ریویو) در نقشه گوگل

رایانه

 1. گوگل مپ را در مرورگر رایانه‌ی خود باز کنید.
 2. با استفاده از جست‌وجو یا کلیک روی آیکون (در صورتی که آیکون دیده شود) مکان را بیابید.
 3. در قسمت مشخصات مکان که در نقشه‌ی فارسی در سمت راست و در نقشه‌ی انگلیسی سمت چپ هست، نوار مرور را به پایین بیاورید و گزینه‌ی “نوشتن نظر” را کلیک کنید.
 4. در پنجره‌ای که نمایش داده می‌شود، با توجه به تجربه‌ی خود از محل و میزان رضایت، روی ستاره‌ها کلیک کنید تا رای دهید. هم‌چنین در کادر پایین می‌توانید دیدگاه خود را نسبت به تجربه‌ای که از مکان داشته‌اید یا توصیف شخصی خود از ویژگی‌های محل را بنویسید.

اپلیکیشن همراه اندروید و آی‌اواس (آیفون و آیپد)

 1. اپلیکیشن گوگل مپ Google Maps  را باز کنید.
 2. با استفاده از جست‌وجو یا زدن روی آیکون (در صورتی که آیکون دیده شود) مکان را بیابید.
 3. در پایین صفجه نام مکان را به بالا بکشید.
 4. روی زبانه‌ی “نظرات” کلیک کنید.
 5. این صفحه را به پایین بیاورید تا ۵ ستاره‌ی خالی را ببینید.
 6. با توجه به تجربه‌ی خود از محل و میزان رضایت، روی ستاره‌ها کلیک کنید تا رای دهید. هم‌چنین در کادر پایین می‌توانید دیدگاه خود را نسبت به تجربه‌ای که از مکان داشته‌اید یا توصیف شخصی خود از ویژگی‌های محل را بنویسید.

گوشزد مهم برای کاربران ایرانی

تحریم‌های بخشی از خدمات گوگل، به طور ناخواسته، روی این بخش از اپلیکیشن نقشه‌ی گوگل نیز اثر گذاشته و کاربرانی که با مشخصات کشور ایران از اپلیکیشن استفاده می‌کنند، قادر به نظر دادن به صورت مستقیم از گوشی نیستند. برای این منظور یکی از راهکارهای جایگزین زیر توصیه می‌شود:

 • از گزینه‌های پایین نقشه روی “هم‌بخشی” بزنید. سپس “نوشتن مرور” را انتخاب کنید. اگر در آن لحظه، همان‌جایی هستید که می‌خواهید برای آن نظر بنویسید، بهتر است GPS دستگاه را روشن کنید. سپس مکان مورد نظرتان را با تایپ نام آن و توجه به آدرس آن پیدا و انتخاب کنید. در نهایت در کادر موجود، نظرتان را بنویسید و “پست” را بزنید.
 • از رایانه برای قرار دادن نظر استفاده کنید. در این صورت هم تسلط بیش‌تری روی نوشتار دارید و هم بخش قرار دادن دیدگاه را به درستی مشاهده می‌کنید.
 • در دستگاه همراه، وقتی مکان را یافتید، گزینه‌ی مسیریابی را بزنید تا سیستم نقشه مسیر مناسب را از نقطه‌ای که هستید (یا هر جای دلخواه) به مکان مورد نظر نشان دهد. سپس از این بخش مسیریابی خارج شوید. از منوی کناری گزینه‌ی “مشارکت‌های شما” را بزنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود، نقشه با توجه به سابقه‌ی مکان‌هایتان، مکان مورد نظر را برای رای دهی پیشنهاد می‌دهد. با زدن تعداد ستاره‌ی مورد نظر، پنجره‌ی نوشتن دیدگاه نیز باز می‌شود و می‌توانید دیدگاه خود را به صورت عمومی بنویسید. این روش به خوبی در دستگاه‌های همراه کار می‌کند و مناسب‌ترین راه جایگزین هست.
 • در دستگاه همراه، وقتی مکان را یافتید، در صورت موجود بودن شماره تلفن، گزینه‌ی تماس را بزنید تا به بخش شماره‌گیری هدایت شوید. سپس بدون گرفتن شماره تلفن، به اپلیکیشن گوگل مپ بازگردید. از منوی کناری گزینه‌ی “مشارکت‌های شما” را بزنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود، نقشه با توجه به سابقه‌ی مکان‌هایتان، مکان مورد نظر را برای رای دهی پیشنهاد می‌دهد. با زدن تعداد ستاره‌ی مورد نظر، پنجره‌ی نوشتن دیدگاه نیز باز می‌شود و می‌توانید دیدگاه خود را به صورت عمومی بنویسید. این روش به خوبی در دستگاه‌های همراه کار می‌کند و یکی از بهترین راه‌های جایگزین هست.
 • در مرورگر گوگل کروم، مکان مورد نظر را جست‌وجو کنید. پس از آن که در مرورگر نقشه‌ی همان مکان به شما نشان داده شد، روی “بیشتر” کلیک کنید و به پایین بیاورید تا بخش رای‌دهی و نظر را ببینید.

گوشزد:

دیدگاه شما پس از ثبت شدن روی مکان، مورد بررسی فیلتر هوشمند نقشه قرار می‌گیرد و در صورتی که صحیح تشخیص دهد (احتمال اشتباه نیز وجود دارد) آن را برای عموم نمایش می‌دهد.

تا زمانی که شما دیدگاه خود را پاک نکنید، برای همه‌ی کاربران نقشه نمایش‌پذیر هست. هم‌چنین پس از انتشار دیدگاه، می‌توانید چیزی را که نوشته‌اید ویرایش کنید یا ستاره‌ای که داده‌اید را تغییر دهید.

علاوه بر این دقت کنید که در صورت رعایت نکردن خط مشی‌های نظردهی، از جمله پرهیز از نظرات کپی، تبلیغاتی، توهین‌آمیز و … همیشه امکان حذف دیدگاه توسط گوگل و حتی مسدود شدن حساب کاربری وجود دارد.

اگر نظرات شما توسط گوگل مپ فیلتر (پنهان) شده است و به صورت عمومی دیده نمی‌شود، این راهنما را درباره‌ی نمایش عمومی نظرات در نقشه‌ی گوگل بخوانید.