احتمالا در گوگل مپ با این مشکل مواجه شده‌اید که نظرات (ریویوهای) شما برای برخی مکان‌ها به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود و فقط خود شما قادر به دیدن آن هستید. اما چرا چنین چیزی روی می‌دهد؟

مانند فعالیت در هر بستری، فعالیت در نقشه‌ی گوگل هم قواعدی دارد که هنگام عضویت در گوگل و پس از آن استفاده از نقشه‌ی گوگل آن‌ها را پذیرفته‌اید و باید به آن‌ها پایبند باشید.

اگر به هر دلیلی این قواعد را رعایت نکید، دیر یا زود از فعالیت شما در زمینه‌ای خاص جلوگیری می‌شود و در صورت تکرار در شمار زیاد، حتی می‌تواند منجر به مسدود شدن حساب کاربری هم بشود.

نوشتن نظر (Review) در گوگل مپ هم قواعد خودش را دارد که اگر رعایت نشود، می‌تواند منجر به پنهان (فیلتر) شدن آن نظر توسط سیستم هوشمند شود که بدین ترتیب نظر به صورت عمومی (Public) روی یک مکان نشان داده نمی‌شود. اگر هم موارد خلاف قوانین نقشه در نظرات کاربر زیاد باشد، احتمال پنهان شدن کل نظرات او وجود دارد.

در زیر مواردی که خلاف قوانین نقشه است و دلایل عمده‌ای که ممکن است باعث پنهان شدن نظرات شوند را بیان می‌کنیم:

  1. نظر تبلیغی باشد و توسط صاحب یا کارمندان یک کسب‌وکار نوشته شده باشد یا در قبال نظر پول و خدمات دریافت شده باشد.
  2. نظر به قصد تخریب رقیب نوشته شده باشد.
  3. نظر از منابع مختلف مانند وب‌سایت شرکت‌ها، چت‌بات‌ها یا ویکی‌پدیا کپی شده باشد.
  4. نظر تکراری برای نقاط مختلف (مانند شعبه‌های یک کسب‌وکار) نوشته شده باشد.
  5. نظر تک‌واژه‌ای و کوتاه مانند “عالی بود”، “خوب” و … در شمار زیاد استفاده شده باشد.
  6. نظر شخص خاصی را خطاب قرار دهد.
  7. نظر دارای توهین باشد.
  8. نظر دارای لینک یا آی‌دی شبکه‌های اجتماعی باشد.
  9. نظر نامرتبط با مکان باشد.
  10. نظر دارای اطلاعات شخصی مانند نشانی رایانامه (ایمیل) یا شماره تلفن باشد.

به طور کلی فقط باید پس از تجربه‌ی یک مکان و خدمات آن، با هدف راهنمایی دیگر کاربران اقدام به نوشتن نظر کنید و صرفا با زبان پاک و مؤدبانه، فقط شرایط محیط و خدمات آن را بیان کنید. اگر این موارد را رعایت نکنید، احتمال پنهان شدن نظر شما وجود دارد.

اما با توجه به این‌که هوش مصنوعی گوگل پیوسته در حال آموزش است، ممکن است اشتباهاتی هم داشته باشد و با وجود رعایت این نکات، باز هم نظرات شما پنهان شده باشد. در این صورت امکان درخواست بازبینی وجود دارد. کافی است در بخش نظرات خود روی جزئیات و سپس «بازبینی» (Appeal) کلیک کنید و منتظر نتیجه بمانید.

توجه داشته باشید که این ویژگی هنوز برای همه‌ی کاربران فعال نشده است ولی به زودی سراسری خواهد شد. اگر هم شمار زیادی از نظرات شما توسط سیستم هوشمند پنهان شده است، برای راهنمایی جزئی با ما در ارتباط باشید.