نقشه‌ی گوگل پرطرفدارترین و پراستفاده‌ترین نقشه‌ی آنلاین در سراسر جهان است. بسیاری از فعالیت‌های روزانه با این نقشه انجام می‌شود و بسیاری از نرم افزارها و وب سایت ها برای ارائه‌ی خدمات خود از نقشه‌ی گوگل استفاده می‌کنند. گوگل همواره در جهت تکمیل کردن نقشه گام برداشته و در این مسیر از فعالیت‌های کاربران نیز بهره گرفته است. از جمله سال ۲۰۰۶ که عمومی کردن مکان‌های افزوده شده توسط کاربران را آغاز کرد. پس از آن هم از سال ۲۰۰۸ به این منظور، پروژه‌ی «نقشه ساز» (Map Maker) را آغاز کرد تا کاربران محلی بتوانند به تکمیل نقشه‌ی پیرامون خود بپردازند و از این راه هم به دیگران کمک کنند و هم از دیگران کمک بگیرند.

با گسترش فعالیت نقشه علاوه بر مسیریابی درست، لزوم وجود اطلاعات دقیق و جامع درباره‌ی هر محل حقیقی و مجاز، برای مراجعه‌ی آسان‌تر کاربران مورد توجه قرار گرفت و به این منظور امکان افزودن دیدگاه و عکس به مکان‌ها فراهم شد. در عین حال هنوز چیزی کم بود و آن تجمیع فعالیت‌ها و شیوه‌ی قرار دادن اطلاعات بر روی نقشه بود. به منظور رفع این نقص، گوگل پروژه‌ی «راهنمایان محلی» را پایه‌گذاری کرد. در این پروژه نقشه از حالت راهنمای مسیریابی صرف خارج شده و به یک راهنمای جامع گردشگری تبدیل می‌شود. کاربران درباره‌ی نقاطی که می‌شناسند مانند رستوران‌ها، کافه‌ها، جاذبه‌های گردشگری و … عکس و دیدگاه های تخصصی و کامل قرار می‌دهند و به دیگران برای یافتن بهترین مکان‌ها کمک می‌کنند.

از سوی دیگر تکمیل نقشه موجب دستیابی آسان کاربران به مقصد می‌شود این مقصدیابی می‌تواند مستقیم از طرق خود گوگل مپ انجام شود و یا با بهره گیری برنامه‌های گوناگون از جمله سرویس‌های تاکسی آنلاین از نقشه. یکی از اقدامات در جهت تکمیل نقشه ویرایش اطلاعات غلط مکان‌ها یا افزودن مکان‌های تازه است. خوشبختانه از قوانینی که گوگل همیشه به آن توجه داشته حقیقی بودن و مجاز بودن کسب و کارهای قرار گرفته بر روی نقشه است. بنابراین یکی از اقدامات راهنمایان محلی جلوگیری از تخطی از قوانین کشور در نقشه است.

همراه شدن راهنمایان محلی (Local Guides) برای اطلاع از همه‌ی این فعالیت‌ها در پایگاهی جهانی به نام «انجمن راهنمایان محلی» انجام می‌شود. علاوه بر این کاربران پیشتاز در هر کشور نیز با ایجاد انجمن‌های منطقه‌ای به بهبود فعالیت‌ها در ابعاد منطقه‌ای می‌پردازند.

انجمن راهنمایان محلی ایران هم انجمنی متشکل از کاربران نقشه‌های گوگل در ایران است و تیم نقشه گوگل در ایران محسوب می‌شود. مدیران انجمن داوطلبانه از همان سال‌های اولیه‌ی شکل‌گیری گوگل مپ و پس از آن از سال ۲۰۰۸ تحت پروژه‌ی مپ میکر، در قالب مدیران منطقه‌ای نقشه‌ی گوگل فعالیت داشته‌اند و به بررسی و تصحیح نقشه و راهنمایی کاربران و تایید یا رد ویرایش‌های آنان می‌پرداختند، اکنون در قالب پروژه‌ی راهنمایان محلی می‌کوشند کاربران بیش‌تری را با شیوه‌ی درست ویرایش روی نقشه آشنا کنند و علاوه بر این با معرفی نقاط گردشگری و فرهنگ غنی کشورمان، در جهت هر چه بیش‌تر شناساندن زیبایی‌های ایران به جهان گام بردارند.

انجمن راهنمایان محلی ایران یکی از زیرشاخه‌های محلی انجمن جهانی است و مانند همه‌ی انجمن‌های محلی در جهان، تحت پشتیبانی غیر رسمی گوگل قرار دارد، به این معنی که هرچند جزو بخش‌های سازمانی و رسمی شرکت گوگل نیست اما در صورت نیاز، گوگل به صورت جدی‌تری برای کمک به بهبود فعالیت‌های محلی کمک خواهد کرد. ازجمله‌ی این موارد می‌توان به پیگیری برای راه‌اندازی امکانات تازه‌ی نقشه‌ی گوگل از جمله “نقشه‌های آفلاین” و “اشتراک‌گذاری موقعیت” اشاره کرد. انجمن راهنمایان محلی ایران هم‌چنین به طور غیر رسمی، هماهنگی اجرای برنامه‌های Google Local Guides را در داخل ایران انجام می‌دهد. جامعه‌ی راهنمایان محلی ایران متشکل از کاربران خوب نقشه است که می‌خواهند سهمی در کمک به کاربران دیگر نقشه و خدمات شهری و اجتماعی کشورمان داشته باشند. شما نیز اگر در نقشه‌ی گوگل یک «راهنمای محلی» هستید، می‌توانید با خواندن شیوه‌نامه، در گروه تلگرام انجمن راهنمایان محلی ایران با دیگر کاربران پیشتاز نقشه همراه شوید.

  • عکس زیبای کوه دوست‌داشتنی و اسطوره‌ای دماوند در صفحه‌ی اصلی سایت، توسط آقای محمدتقی مرادی از گروه کمپ دماوند تهیه شده است.