طراحی هوشمند گسترده‌ی گوگل به نقشه‌ی ایران رسید

طراحی هوشمند ساختمان ها در ایران

اگر این روزها به نقشه‌ی ایران در گوگل مپ سر زده باشید متوجه تغییر قابل توجهی می‌شوید که نوید یک پیشرفت گسترده در نقشه‌ی گوگل برای ایران را می‌دهد.

از این هفته یک تغییر سراسری به تدریج در نقشه‌ی بسیاری از نقاط ایران انجام شد. اگر روی نقشه‌ی گوگل زوم کنید، از فاصله‌ی ۶۰ متری (۲۰۰ فوتی) متوجه رسم شدن ساختمان‌های بسیاری می‌شوید که در منطقه‌ی مورد نظر وجود دارند. این تغییر به صورت گسترده در نقشه‌ی کشورمان انجام شده است اما چه کسی این کار را انجام داده است؟

نقشه هوشمندتر از قبل

سال‌هاست که در کشورهای توسعه یافته سامانه‌ی نقشه‌ی گوگل روش‌های هوشمندسازی را آزموده است. این ابزار هوشمند برای طراحی ساختمان‌ها، پارک‌ها، دریاچه‌ها و مسیرها استفاده شده است. در کشور ما نیز پایه‌ی اصلی نقشه و مرزبندی‌های بزرگ مانند پارک‌های ملی و دریاچه‌ها از گذشته به کمک ربات‌های هوشمند طراحی شده بود.

اما طراحی ساختمان‌های شهری و روستایی با توجه به حجم گسترده مستلزم هزینه و وقت بالایی بود. به همین جهت در طول سال‌ها به ویژه برای ایران و کشورهای در حال توسعه این کار توسط کاربران و به صورت بسیار محدود اغلب برای ساختمان‌های مهم انجام شد تا زمانی که در سال ۲۰۱۵ گوگل ویژگی طراحی شکل‌های هندسی را به صورت کامل از اختیار کاربران خارج کرد.

پس از آن تمرکز بر روی هوشمندسازی طراحی‌ها بیش‌تر شد ولی این امکان هنوز در ایران پیاده نشده بود و اغلب تغییرات مورد نیاز نیز به صورت گزارش به گوگل توسط مدیران محلی ایران انجام می‌شد. با این وجود سامانه‌ی هوش مصنوعی گوگل برای طراحی‌ها در کشورهای توسعه یافته در حال آزمون پس دادن بود.

طراحی هوشمند، اکنون در ایران

اکنون کیفیت عکس‌های ماهواره‌ای گوگل در بسیاری از نقاط ایران به اندازه‌ی قابل قبولی رسیده تا سیستم هوشمند بتواند بر همین اساس طراحی مرزبندی ساختمان‌ها را انجام دهد و به همین علت شاهد رسم گسترده‌ی محدوده‌های ساختمانی در نقشه هستیم. این مورد به صورت خیلی محدود در برخی نقاط از شهرهای ایران انجام شده بود اما اکنون در ابعاد گسترده توسط گوگل پیاده شده است. در این‌جا این یادآوری ضروری است که این طراحی انجام شده، هم‌اکنون یک طراحی کامل و بی‌نقص نیست اما همین حداقل هم خبر از رسیدن سیستم طراحی هوشمند نقشه به ایران می‌دهد که یک گام بسیار بزرگ هست. هم‌چنین اگر هنوز در نقشه‌ی شهر یا روستای خود طراحی ساختمان‌ها را مشاهده نمی‌کنید، صبر داشته باشید. این ویژگی به تدریج برای همه‌ی محدوده‌ها فعالی خواهد شد.

طراحی هوشمند ساختمان ها در شهرهای ایران

این سامانه کاربرد گسترده‌ای در رسم مسیرها نیز دارد و از این جهت حائز اهمیت هست که تغییرات خیابان‌ها و مسیرها خیلی زودتر بر روی نقشه اعمال خواهد شد. به جز این رسم ساختمان‌ها باعث می‌شود اختلاف موقعیت ساختمان با خیابان برای کاربران (در حالت نقشه) نمایان‌تر باشد و کم‌تر شاهد اشتباه در قرار دادن نشانگر یک مکان باشیم.

این روزها همه‌ی سامانه‌ها به سمت هوشمندتر پیش می‌روند و هوش مصنوعی گوگل نیز در این زمینه قطعا یکی از برترین فن‌آوری‌هاست. فن‌آوری‌ای که هم‌اکنون در کشورهای غربی حتی تا طراحی سه‌بعدی و خودکار ساختمان‌ها و درختان با جزئیات شگفت آور رسیده است و جهان روزانه‌ی حقیقی را به صورت مجازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و امید که این سامانه‌های جهانی به صورت کامل در ایران نیز قابل دسترسی باشند.

5/5 - (1 امتیاز)

8 پاسخ ها به “طراحی هوشمند گسترده‌ی گوگل به نقشه‌ی ایران رسید”

 • ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در ۸:۰۵ ق.ظ

  چقد جای خوشحالی داره اول به این خاطر که گوگل روز به روز در حال پیشرفت هست و مرزهای تکنولوژی و هوش مصنوعی رو جابجا میکنه و دوم اینکه چقدر خوب که در ایران هم شاهد اجرای خدمات گوگل هستیم

 • فرزان احمدنژاد
  ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در ۸:۲۸ ق.ظ

  خبر خوبی بود، سپاس از اینکه به روز هستید

 • مدیریت
  ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۳ ق.ظ

  سپاس دوستان گرامی، نقشه به پشتوانه‌ی همراهی کاربران خوبی مانند شما سالم و پویاست.

 • حسین طهماسبی
  ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در ۴:۵۱ ب.ظ

  سلام
  کار بسیار خوبی انجام شده. خیلی وقت بود منتظر رسم ساختمان ها بودم. با این کار نقشه ایران مقداری رنگ و لعاب به خودش گرفته.

 • پویا LG
  ۵ آبان ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  سلام
  من هم سالهاست افسوس میخورم که چرا وقتی ابزار رسم هندسی و ساختمان ها فعال بود به رسم ساختمان های اطرافم و مراکز مهم و پارک ها اقدام نکردم – اما دو هفته پیش که ناگهان متوجه این تغییر شدم – خیلی خوشحالم.
  ممنونم از اطلاع رسانی

  • مدیریت
   ۹ آبان ۱۳۹۷ در ۲:۲۴ ب.ظ

   شما بسیار به نقشه کمک کردید یعنی در زمینه‌ی طراحی مسیرها که خیلی ضروری‌تر از رسم ساختمان‌ها بود. خیلی از مسیرهای فعلی مدیون تلاش شماست. ممنون

 • ۴ آذر ۱۳۹۷ در ۶:۵۳ ق.ظ

  سلام، مرزبندی استان همدان و استان لرستان در منطقه ما به اشتباه در گوگل مپس ثبت شده،روستای رحمان‌آباد جزء استان همدان می باشد ولی توی گوگل مپ زده استان لرستان،اگه ممکنش هست یه گزارش بدید تا درست بشه.

  https://goo.gl/maps/NFGAbtcxJf82

  ۳۴.۰۸۸۲۱۷,۴۸.۵۸۶۵۶۹

  • مدیریت
   ۵ آذر ۱۳۹۷ در ۴:۴۷ ب.ظ

   ممنون از اطلاع رسانی، چنین مواردی را بهتر هست با استفاده از پیام به انجمن مطرح کنید.
   موضوع پیگیری می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.