شاید بتوان گفت از گذشته همه با واژه‌ی راهنمای محلی آشنایی دارند، یعنی کسی که به محیطی خاص آشنایی کاملی دارد و به عبارتی یک «بلد محلی» است و در زمینه‌های گردشگری برای آن مناطق به گردشگران کمک می‌کند.

لوکال گاید گوگل در ایران: عکس از گوگل

اکنون گوگل نیز با استفاده از این واژه به اجتماعی‌تر کردن نقشه‌ی خود روی آورده است و با تعریف پروژه‌ی «لوکال گاید گوگل» (Google Local Guide) کاربران را تشویق می‌کند تا در تکمیل نقشه‌ی منطقه‌ای که با آن آشنا هستند و کمک به افراد گوناگون در فعالیت‌های روزانه از طریق نقشه، تاثیر بیش‌تری داشته باشند و در کل کاربر بهتری باشند.

هر کاربری که از نقشه‌ی گوگل استفاده می‌کند یک لوکال گاید نیست اما پیوستن به این پروژه ساده است، کافی است با وارد شدن به حساب گوگل خود، به وب‌سایت اصلی لوکال گاید گوگل که تحت وب‌سایت نقشه‌ی گوگل قرار دارد، مراجعه و نام نویسی کنید. توجه کنید که گاهی ممکن هست برای پیوستن به پروژه از آی‌پی ایران مشکلاتی وجود داشته باشد.

از این پس شما یک راهنمای محلی نقشه یا در اصطلاح جهانی لوکال گاید گوگل هستید و باید در ویرایش‌ها، دیدگاه‌ها و عکس‌های خود بر روی نقشه دقت لازم را داشته باشید و طبق اصول رفتار کنید تا به تدریج پیشرفت کنید و اعتبار شما چه از لحاظ سیستمی و چه از لحاظ نشان‌های داده شده بیش‌تر شود و کاربران بیش‌تری نیز به نظرات و عکس‌های شما اعتماد کنند.

با شکل‌گیری پروژه‌ی لوکال گاید، تیم‌های مردمی از کشورهای گوناگون نیز به دعوت گوگل اقدام به تشکیل انجمن‌های محلی کردند که در ایران نیز جمعی از کاربران قدیمی فعال در نقشه‌ی گوگل برای حفظ ساختار و نظم نقشه و آشنا کردن هرچه بیش‌تر کاربران با اصول صحیح فعالیت روی نقشه، انجمن راهنمایان محلی ایران را تشکیل دادند.

هم‌اکنون تیم راهنمایان محلی ایران از برترین راهنمایان محلی (لوکال گاید) کشور تشکیل شده و با مدیریت یکی از ۵ راهنمای محلی پیشگام جهان، همراهی کاربران سطح ۱۰ کشور و بسیاری از کاربران دیگر در سطوح پایین‌تر؛ به فعالیت و آموزش داوطلبانه در زمینه‌ی راهنمایی کاربران و بهبود نقشه می‌پردازد.

شما هم اگر به فعالیت پیوسته و صحیح در نقشه علاقه دارید و می‌خواهید طبق اصول بومی و قوانین نقشه و کشور، به بهبود گردشگری و مسیریابی و فعالیت‌های روزانه‌ی جامعه از طریق نقشه کمک کنید می‌توانید همراه پروژه‌ی راهنمایان محلی گوگل و انجمن راهنماهای محلی گوگل در ایران شوید.

راهنمای محلی گوگل در ایران: عکس از گوگل