یکی از راه‌های مشارکت در گوگل مپ پاسخ دادن به پرسش‌هایی است که سیستم به طور هوشمند درباره‌ی ویژگی‌های مکان‌های گوناگون می‌پرسد. در پاسخ به این سؤالات می‌توان یکی از گزینه‌های «بله»، «نه» و یا «مطمئن نیستم» را انتخاب کرد. سامانه‌ی هوشمند گوگل از مجموع پاسخ‌های کاربران، برای شکل دادن به بخش «درباره» در توضیحات هر مکان استفاده می‌کند.

پرسش‌های سیستمی برای انواع مکان‌های گوناگون به شکل‌های متفاوتی پرسیده می‌شود و جواب دادن به هر کدام برای راهنمایان محلی ۱ امتیاز به همراه دارد. هر پرسش به صورت یک کارت نمایش داده می‌شود که به آن «کارت پرسش» می‌گوییم. در بالای کارت پرسش، یک نماد و سپس نام مکان و پایین آن نشانی دیده می‌شود و سپس پرسش در ادامه قرار گرفته است.

کارت پرسش هوش مصنوعی گوگل مپ
یک نمونه کارت پرسش در گوگل مپ

برای دیدن پرسش‌های سیستمی، می‌توانید مکانی را که پیش‌تر تجربه کرده‌اید و درباره‌ی آن نظر داده‌اید در اپلیکیشن باز کنید و جعبه‌ی اطلاعات آن را به سمت بالا بکشید تا در پایین صفحه کادر مرتبط را ببینید. در این کادر نوشته شده است: «این مکان را می‌شناسید؟ در تصمیم‌گیری دیگران کمک کنید!» بدین ترتیب کارت‌های مختلف پرسش‌ها برای شما نمایش داده می‌شود.

هم‌چنین در اپلیکیشن گوگل مپ با رفتن به زبانه‌ی «هم‌بخشی» (Contribute) می‌توانید گزینه‌ی مربوط به پرسش‌های سیستمی را ببینید.

در نگاه کلی می‌توان این پرسش‌ها را در زمینه‌های زیر دانست:

  • دسترس‌پذیری مکان برای معلولان
  • نوع و شیوه‌ی سرو و ارسال غذا
  • مناسب بودن برای گروه‌های سنی گوناگون
  • محصولاتی که به فروش می‌رسد
  • توصیف ویژگی‌ها وامکانات مکان
  • توصیف برخی از عکس‌های قرار گرفته روی مکان

در این راهنما برخی از مهم‌ترین پرسش‌های سیستمی گوگل مپ را توضیح داده‌ایم تا در صورت نیاز، بتوانید پاسخ دقیق‌تری به آن‌ها بدهید. پرسش‌ها می‌توانند به صورت کلی یا اختصاصی متناسب با یک نوع دسته‌بندی مطرح شوند.

پرسش‌های کلی

این مکان نتیجه مفیدی برای جست‌وجوی «دسته‌بندی» است؟

Would this place be a useful result when searching for “category”?

به جای دسته‌بندی هر دسته‌بندی مشخصی مانند کافه، پارک، نانوایی، مرکز خرید، پزشک و … می‌تواند قرار داشته باشد. باید ببینید آیا دسته‌بندی پیشنهاد شده دسته‌بندی مرتبطی با نوع فعالیت مکان است یا خیر.

آیا این مکان اجازه خرید در فروشگاه را می‌دهد؟

Does this place allow in-store shopping?

این پرسش از زمان همه‌گیری کووید-۱۹ در گوگل مپ فعال شده است و برای بررسی امکان حضور در محیط داخلی فروشگاه است. همان‌طور که خود سیستم هم توضیح داده است، باید ببینید که «آیا در صورت پیروی از قوانین اعلام‌شده می‌توان برای خرید وارد فروشگاه شد؟»

در هنگام فروکش کردن همه‌گیری، برخی از فروشگاه‌ها فقط از دم در خدمات و محصولات خود را ارائه می‌دادند و امکان ورود به داخل نبود. هنوز هم در موارد معدودی این‌چنین است و برای همین این پرسش هم‌چنان کاربرد دارد.

آیا تحویل یک روزه در این مکان ارائه می‌شود؟

منظور از تحویل یک‌روزه (One-day delivery) این است که اگر برای خرید یک محصول سفارشی را به فروشگاهی بدهید، آیا نهایتا تا ۲۴ ساعت بعد آن را به آدرسی که شما اعلام می‌کنید تحویل می‌دهند یا خیر. برای نمونه خرید مبلمان یا یخچال از بسیاری از فروشگاه‌ها تحویل یک روزه ندارد.

این مکان برای سریع خرید کردن خوب است؟

گاهی در برخی فروشگاه‌ها با دانستن محصول مورد نظر خیلی سریع به یک قفسه‌ی مرتبط مراجعه می‌کنید و خرید خود را انجام می‌دهید. بدین ترتیب نیازی به گشت‌وگذار در فروشگاه یا فکر کردن روی محصولات مختلف برای انتخاب بهترین گزینه ندارید. برای نمونه اغلب سوپرمارکت‌ها این‌چنین هستند و از طرفی فروشگاه‌هایی مانند طلافروشی یا نمایشگاه ماشین، برای سریع خرید کردن مناسب نیستند.

ورودی دسترس‌پذیر با صندلی چرخ‌دار دارد؟

Is there a wheelchair accessible entrance here?

همین‌طور که مشخص است، باید ببینید آیا این فروشگاه امکانورود آسان صندلی چرخ‌دار را دارد یا خیر. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در نظر داشته باشید، عرض ورودی است که باید حداقل ۱ متر باشد و تعداد پله‌ی ورودی که نهایتا باید ۱ پله‌ی کوتاه باشد.

پارکینگ دسترس‌پذیر با صندلی چرخ‌دار دارد؟

Is there wheelchair accessible parking?

این مورد به وجود پارکینگ اختصاصی توان‌یابان برای دسترسی به یک مکان اشاره دارد. پارکینگ اختصاصی با نماد مخصوص صندلی چرخ‌دار، اغلب با پس‌زمینه‌ی آبی دیده می‌شود که می‌تواند با تابلوی راهنمایی و رانندگی، رنگ‌آمیزی روی آسفالت یا هر نشانه‌ی اختصاصی دیگری مشخص شده باشد.

پارکینگ معلولان
برخی از نمادهای به کار رفته برای پارکینگ توان‌یابان

آیا اینجا پارکینگ سرباز/ساختمانی رایگان/پولی دارد؟

در زمینه‌ی نوع پارکینگ یک مکان، ممکن است چهار نوع سؤال از شما پرسیده شود. برای نمونه «آیا اینجا پارکینگ سرباز پولی دارد؟»

برای یک مکان ممکن است چندین مدل از پارکینگ در دسترس باشد و بنابراین به هر کدام که موجود بود، با بله پاسخ دهید و اگر هر کدام را نداشت، نه را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که اگر مکانی درون یک مکان دیگر قرار دارد و پارکینگ یکسان با مکان بزرگ‌تر دارد، برای نمونه رستورانی که در یک فودکورت در یک مرکز خرید قرار دارد، در پاسخ به پرسش‌های مربوط به پارکینگ، همان پارکینگ کلی مجموعه را در نظر بگیرید.

آیا این مکان پیک دارد؟

همان‌طور که مشخص است، در این پرسش باید در این‌باره پاسخ دهید که آیا این مکان علاوه بر فروش در فروشگاه، پیک هم برای ارسال محصولات دارد یا خیر.

آیا در این مکان ارسال بدون تماس ارائه می‌شود؟

ارسال بدون تماس، نوعی از ارسال کالا است که در آن پیک، تماس مستقیم و چهره به چهره با مشتری ندارد و فقط محصول را در ساعت مشخصی در خانه یا محل کار یا صندوق پستی قرار می‌دهد. اغلب چنین خدماتی در فروشگاه‌های ایران ارائه نمی‌شود اما برخی هم این امکان را فراهم کرده‌اند. بنابراین بسته به مورد، باید به صورت دقیق به این سوال پاسخ دهید.

این مکان برای کودکان مناسب است؟

Is this a good place to bring young kids?

برخی مکان‌ها چندان محیط راحتی برای کودکان نیستند و کودک در آن‌جا خوشحال نخواهد بود. جاهایی مانند کافه، اداره و باشگاه بدنسازی از این جمله‌اند. این جنبه را با پاسخ به این پرسش مشخص می‌کنید.

پیش از ورود به این مکان صف انتظار وجود داشت؟

این هم از پرسش‌هایی است که به ویژه از زمان همه‌گیری کرونا به آن توجه شد اما در موارد دیگر هم کاربرد دارد. هنگام ورود به برخی مکان‌ها ابتدا صف انتظار وجود دارد و خوب است در این‌باره برای مخاطبان اطلاع‌رسانی شود. برای نمونه برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها این‌چنین هستند.

این مکان فقط پرداخت نقدی دارد؟

برخی از فروشگاه‌ها یا مراکز خدماتی تنها با پول نقد محصولات یا خدمات خود را عرضه می‌کنند که در این صورت باید بله را انتخاب کنید. در مقابل اغلب مکان‌ها از کارت اعتباری هم پشتیبانی می‌کنند که بنابراین باید به این پرسش با گزینه‌ی نه پاسخ دهید.

این مکان سفارش‌های آنلاین را در فروشگاه تحویل می‌دهد؟

در برخی از فروشگاه‌ها که فروش اینترنتی یا از طریق شبکه‌های اجتماعی هم دارند، این امکان وجود دارد که سفارش را اینترنتی ثبت کنید و سپس مستقیما به فروشگاه مراجعه کنید و کالا را تحویل بگیرید. برای نمونه «مرکز تحویل حضوری دیجی‌کالا» این‌چنین است. بنابراین در صورت وجود این امکان، باید با بله پاسخ بدهید.

قیمت این مکان چگونه است؟

روشن است که این پرسش به هزینه‌ی متوسطی که افراد در این محیط می‌پردازند اشاره دارد که می‌توانید با گزینه‌های ارزان، متوسط، گران و خیلی گران به آن پاسخ دهید.

می‌توانید به صورت رایگان از این مکان دیدن کنید؟

از بسیاری از مکان‌ها مانند بوستان‌ها، مجموعه‌های تفریحی یا زیارتی و حتی فروشگاه‌ها می‌توان به صورت رایگان و بدون پرداخت ورودی بازدید کرد. در این صورت با بله پاسخ دهید. از سوی دیگر بازدید و ورود به برخی از مراکز مانند موزه، سینما، باشگاه ورزشی، رستوران و کافه بدون پرداخت هزینه ممکن نیست که در این صورت باید گزینه‌ی نه را بزنید.

آیا این مکان تاریخی است؟

Is this place historic?

بسیاری از مکان‌ها هستند که برای دهه‌ها به فعالیت مشغولند و خدمات ارائه می‌دهند یا در مکانی تاریخی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. در این صورت با بله پاسخ دهید. اما در صورتی که مکان مورد نظر ارزش تاریخی نداشته باشد، نه را انتخاب کنید.

آیا این مکان داخل «مکان دیگر» واقع شده است؟

در این نوع پرسش‌ها، سیستم به جای «مکان دیگر» نام مکان مشخصی را می‌نویسد و می‌پرسد که آیا مکان شماره ۱ که نامش در بالای کارت پرسش دیده می‌شود، درون مکان شماره ۲ که نامش در خود پرسش آمده است، قرار گرفته است؟ اگر برای جایی مانند یک فروشگاه در یک پاساژ/مرکز خرید یا یک دانشکده درون دانشگاه و مانند این‌ها از شما پرسیده می‌شود، باید بله را انتخاب کنید. اما اگر مکان همسایه‌ی مکان دیگر است یا اصلا ارتباطی با آن ندارد، نه را بزنید.

آیا این مکان «مکان دیگر» را دارد؟

Does this place contain “that place”?

در این سؤال از کاربر پرسیده می‌شود آیا مکان شماره ۲ که نامش در خود پرسش آمده است، درون مکان شماره ۱ که نامش بالای کارت پرسش دیده می‌شود قرار گرفته است یا خیر؟ بنابراین در صورتی با بله پاسخ دهید که واقعا چنین باشد. مثلا هنگامی که روی یک مرکز خرید، درباره‌ی موقعیت یکی از فروشگاه‌های داخل آن سؤال می‌شود.

در این مکان می‌شود غذا خرید؟

Can you buy food at this place?

این پرسش روی برخی از مکان‌های فرهنگی، تفریحی یا گردشگری دیده می‌شود و مشخصا درباره‌ی امکان تهیه‌ی یک نوع وعده‌ی غذایی مانند صبحانه، چاشت، ناهار، عصرانه یا شام است. اگر داخل یک مجموعه جایی هست که یکی از این موارد را می‌توان تهیه کرد با بله پاسخ دهید و در غیر این صورت، نه را بزنید.

آیا این مکان را مدیریت می‌کنید؟

روشن است که اگر یک مکان را مدیریت می‌کنید می‌توانید از این گزینه استفاده کنید تا به سامانه‌ی کسب‌وکار (Business) گوگل هدایت شوید.

هرچند اگر کسب‌وکار شما در ایران مستقر است، حتی در صورتی که «بله» را بزنید، چون گوگل ناگزیر به تبعیت از قوانین تحریم است، امکان استفاده از سرویس کسب‌وکار را نخواهید داشت. بنابراین اگر مدیر یک مکان نیستید، مستقیما گزینه‌ی «نه» را بزنید، اما اگر مدیر یک کسب‌وکار در ایران هستید، کارت پرسش را به یک سمت بکشید تا بدون پاسخ دادن، آن را رد کنید.

Can you buy this here?

در این نوع پرسش که فعلا فقط در رابط کاربری انگلیسی دیده می‌شود، با توجه به نوع کسب‌وکار، محصولاتی که اغلب ممکن است به فروش برسد پرسیده می‌شود و در صورتی که از فروش یا موجود نبودن آن‌ها اطلاع دارید، می‌توانید با بله یا نه به آن پاسخ دهید.

سوپرمارکت و فروشگاه

اینجا می‌شود «این نوع کالا» را برای بازیافت انداخت؟

به جای «این نوع کالا» در پرسش‌های روی نقشه به صورت جداگانه، به مواردی مانند لباس‌ها، بطری‌ها یا ظرف‌های شیشه‌ای، کیسه‌های پلاستیکی یا فیلم پلاستیکی، بطری‌های پلاستیکی، قوطی فلزی، باتری‌ها، لامپ‌های سوخته اشاره می‌شود.

در برخی از فروشگاه‌ها، به ویژه مراکز خرید یا هایپرمارکت، سطل‌های مخصوصی برای کالاهای بازیافتی وجود دارد که در این صورت باید با توجه به نوع کالا، با استفاده از «بله» یا «خیر» به این پرسش‌ها پاسخ دهید.

آیا این مکان محصولات ممتازی دارد؟

برخی از فروشگاه‌ها محصولات خاصی از برندهای معتبر یا به طور کلی محصولات با کیفیت عالی می‌فروشند. برای نمونه یک سوپرمارکت که محصولاتی از برندهای معتبر در سطح کشور یا جهان عرضه می‌کند. در این صورت، می‌توانید با بله پاسخ دهید. در غیر این صورت نه را بزنید.

این مکان خدمات تعمیراتی ارائه می‌دهد؟

در برخی فروشگاه‌ها مانند فروشگاه لوازم خانگی یا فروشگاه لوازم خودرو محصولاتی فروخته می‌شود که گاهی نیاز به تعمیرات هم پیدا می‌کنند. بنابراین گوگل از شما درباره‌ی وضعیت ارائه‌ی خدمات تعمیراتی در آن فروشگاه سؤال می‌کند که بسته به شرایط با بله، نه یا مطمئن نیستم پاسخ دهید.

در این مکان «آرکید» بازی می‌کنند؟

Are there arcade games at this place?

اگر امکان انجام بازی‌های رایانه‌ای در یک فروشگاه یا مرکز خرید وجود دارد، با بله پاسخ دهید.

رستوران و کافه

آخرین باری که از این مکان بازدید کردید جای نشستن وجود داشت؟

بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها به اندازه‌ای شلوغ هستند که هنگام مراجعه نمی‌توانید از ابتدا پشت یک میز بنشینید و ناگزیر باید صبر کنید. در این صورت از گزینه‌ی «بله» استفاده کنید.

آیا اینجا باید منتظر شد؟

Is there usually a wait here?

اگر برای آوردن غذا در یک رستوران، نیاز به انتظاری طولانی است، از گزینه‌ی بله استفاده کنید.

آیا این مکان غذاخوری بگیروبران دارد؟

Does this place have driv-thru?

موضوع این پرسش در زمینه‌ی نوع ارائه‌ی غذا در یک رستوران یا کافه است و باید مشخص کنید که آیا «بگیروبِران» (Drive-Thru) دارد یا خیر؟ یعنی آیا می‌توانید بدون نیاز به ورود به کافه یا رستوران و پیاده شدن از وسیله‌ی نقلیه، غذایی را از دم در یا پنجره سفارش دهید و تحویل بگیرید و سپس به رانندگی ادامه دهید و به طور کامل آن را با خود ببرید؟ اغلب رستوران‌ها در ایران چنین خدماتی را ارائه نمی‌دهند که باید با نه پاسخ دهید اما برخی هم این نوع ارائه‌ی غذا را دارند که باید بله را انتخاب کنید و در صورتی هم که اطلاع ندارید از «مطمئن نیستم» استفاده کنید.

آیا این مکان بیرون‌بر دارد؟

Does this place offer takeout?

این پرسش در این زمینه است که آیا امکان سفارش غذا در رستوران و بیرون بردن آن با خود وجود دارد یا خیر. به عبارتی خدمات «بیرون‌بَر» (Take-away) در این رستوران ارائه می‌شود یا خیر.  برای جاهایی مانند کترینگ و آشپزخانه‌ها باید گزینه‌ی بله را استفاده کنید. برخی از رستوران‌ها اما چنین خدماتی ندارند که در این صورت باید نه را بزنید و در صورتی که نمی‌دانید یا تردید دارید، گزینه‌ی «مطمئن نیستم» را برگزینید.

آیا رزرو کردن در اینجا ضروری است؟

Is reservation required here?

اگر صرف غذا در یک رستوران یا کافه فقط با رزرو قبلی امکان‌پذیر است، گزینه‌ی بله را بزنید. اغلب رستوران‌ها چنین نیستند، بنابراین بسته به مورد، می‌توانید با نه هم پاسخ بدهید.

آیا این مکان رزرو قبول می‌کند؟

Does this place accepr reservations?

برخی از رستوران‌ها علاوه بر خدمات عادی و روزانه، امکان رزرو میز و زمان خاصی را برای مشتریان هم فراهم می‌آورند. برای نمونه کافه‌ای که خدماتی هم برای تولدها ارائه می‌دهد. در این صورت بله را انتخاب کنید.

آیا این مکان غذاخوردن در داخل را ارائه می‌دهد؟

Does this place offer dining in?

این‌جا سرویس میز دارد؟

Is there table service here?

سرویس میز به این معنی است که هنگام مراجعه به رستوران نیازی به رفتن سمت میز پذیرش برای انتخاب از منو، آوردن غذا یا دیگر خدمات نباشد، بلکه پیشخدمت سمت میز مراجعان بیاید و سفارش و درخواست‌های آن‌ها را ثبت و غذا را سرو کند.

اینجا پارک خودرو توسط پیشخدمت دارد؟

Is there valet parking here?

علاوه بر سرویس میز، در برخی از رستوران‌ها به ویژه رستوران‌های لوکس، یکی از کارکنان دم در مسؤول پارک خودروی مراجعان است تا مراجعان بدون دغدغه‌ی پارک فقط به سمت میز مورد نظر خود بروند. در این صورت باید از گزینه‌ی «بله» استفاده کنید.

اینجا مکان باکلاسی است؟

Is this an upscale place?

باکلاس بودن یک مکان از دیدگاه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد و این یک معیار کیفی است. باید ببینید آیا رستوران جای شیک و باکلاسی است یا خیر. مثلا آیا می‌توانید برای یک میهمانی رسمی به این رستوران یا کافه بروید؟

در این مکان دسر سرو می‌شود؟

Does this palce serve dessert?

این پرسش بسیار روشن است. خیلی از رستوران‌ها علاوه بر پیش‌غذا و غذای اصلی دسر هم سرو می‌کنند که در این صورت باید «بله» را انتخاب کنید.

این مکان خدمات پذیرایی غذا ارائه می‌دهد؟

اگر کارکنان یک رستوران علاوه بر صرف غذا هنگام خوردن غذا هم به میز مشتریان مراجعه می‌کنند و به آن‌ها برای صرف بهتر غذا کمک می‌کنند، می‌توانید گزینه‌ی «بله» را در پاسخ به این پرسش انتخاب کنید.

اینجا قهوه سرو می‌شود؟

کاملا پرسش واضحی است و به سرو شدن یا نشدن قهوه در یک رستوران یا کافه می‌پردازد. مهم نوع قهوه نیست، بلکه به صورت کلی هر نوع قهوه مد نظر است. طبیعی است که برای اغلب کافه‌ها پاسخ «بله» است. البته باز هم مانند همه‌ی موارد باید کاملا اطمینان داشته باشید.

گزینه‌های چای این محل خوب است؟

Does this place have good tea options?

روشن است که اگر در این رستوران یا کافه چای خوب و مطبوعی ارائه می‌شود، می‌توانید با بله پاسخ دهید.

اگر به دنبال غذای گیاهی باشید این مکان را انتخاب می‌کنید؟

If you were looking for a vegetarian meal, would you choose this place?

علاوه بر رستوران‌های گیاهی برخی از رستوران‌های دیگر هم در منوی خود غذای گیاهی ارائه می‌دهند. برای نمونه پیتزا سبزیجات در منوی بیش‌تر فست‌فودها چنین است. بنابراین باید ببینید آیا شخص شما برای خوردن یک غذای گیاهی، به رستوران مورد نظر مراجعه خواهید کرد یا خیر.

آیا این مکان را برای پاک‌گیاهخواری پیشنهاد می‌کنید؟

پاک‌گیاهخواری به معنای رژیم غذایی وگن (Vegan) است که در آن علاوه بر پرهیز از گوشت، از خوردن هر گونه فرآورده‌ی حیوانی مانند لبنیات حیوانی و عسل هم خودداری می‌شود. غذاهای کاملا گیاهی به تدریج در حال رشد هستند و رستوران‌های مختلفی این نوع غذا را ارائه می‌دهند. اگر چنین است، می‌توانید گزینه‌ی «بله» را انتخاب کنید.

آیا غذای حلال در اینجا سرو می‌شود؟

Is halal food served here?

در دین اسلام غذاها باید حلال باشند تا امکان خوردن آن‌ها وجود داشته باشد. بسیاری از رستوان‌ها در جهان چنین غذاهایی سرو می‌کنند. در حال حاضر تمام رستوران‌ها در ایران این نوع غذاها را سرو می‌کنند. بنابراین با توجه به موقعیت و خدمات رستوران می‌توانید به این پرسش پاسخ دهید.

اینجا برای غذای سریع خوب است؟

Is this place good for quick bite?

اگر امکان صرف سریع غذا در یک مکان وجود دارد و نیاز به انتظار زیاد برای آماده‌سازی یا تشریفات خاصی هنگام سرو ندارد، با بله پاسخ دهید. در غیر این صورت نه را انتخاب کنید.

آیا اینجا برای غذاهای کوچک چند نفره خوب است؟

Is this a good place for small plates to share?

در برخی از رستوران‌ها، علاوه بر غذاهای اصلی منو که تکی سرو می‌شوند، پکیج‌ها یا بشقاب‌های چند نفره هم ارائه می‌شود که شامل چندین گزینه (آیتم) منوی رستوران است و می‌تواند برای مشتریان مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد. یا حتی ممکن است حجم غذا به اندازه‌ای باشد که برای چند نفر کافی باشد و نیاز به سفارش به تعداد نفرات نباشد.

بدین ترتیب یک گروه یک مجموعه غذا را سفارش می‌دهند تا هر کدام بتوانند از هر آیتم  کمی بخورند. اگر رستوران چنین خدماتی ارائه می‌دهد، با بله به این پرسش پاسخ دهید و در غیر این صورت، مثلا برای رستوران‌هایی که حتما باید به تعداد نفرات غذا سفارش دهید، نه را بزنید.

آیا این مکان در میان دانشجویان پرطرفدار است؟

Is this place popular with university students?

برخی از کافه‌ها و رستوران‌ها محیط خوبی برای دورهمی دانش‌آموزان و دانشجویان هستند و به اصطلاح وایب خوبی دارند که باعث جذب این گروه‌ها می‌شوند. در این صورت با بله پاسخ دهید. در مقابل برخی هم یا محیط ساده‌تری دارند یا کاملا رسمی هستند و در کل محیط ایدئالی برای دانشجویان محسوب نمی‌شوند که باید با نه پاسخ دهید.

آیا اینجا در میان مسافران پرطرفدار است؟

Is this pace popular for travelers?

گاهی برخی از رستوران‌ها خودشان مکانی برای حضور گردشگران و مسافران تبدیل می‌شوند و اغلب افرادی که به یک منطقه مراجعه می‌کنند، به آن رستوران هم سر می‌زنند. برای چنین رستوران‌هایی در جواب این سؤال باید بله را انتخاب کنید.

به نظر شما اینجا مکان دوست‌داشتنی است؟

Would you call this a cozy place?

اگر یک رستوران و کافه از نظر شما دوست‌داشتنی است و در مجموع محیط دلپسند و کارکنان خوش‌رفتاری دارد، با بله پاسخ دهید.

آیا اینجا مکان عاشقانه‌ای است؟

Would you call this a romantic place?

برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها جای مناسبی برای زوج‌ها هستند و می‌توانند لحظات خوشی را برای آن‌ها ایجاد کنند. این بسته به تم کلی آن مکان دارد. در صورتی که به نظر شما شرایطش را دارد، با بله پاسخ دهید.

آیا اینجا مکان راحتی است؟

Is this a casual place?

اگر در یک رستوران نیاز به تشریفات خاصی نیست و می‌توانید راحت باشید، بله را انتخاب کنید.

آیا اینجا موسیقی زنده دارد؟

Does this place have live music?

اگر موزیک زنده در یک رستوران یا کافه حتی در روزها و ساعت‌های مشخصی ارائه می‌شود، با بله پاسخ دهید.

آیا این مکان مناظر زیبایی دارد؟

Does this place have good views?

برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها در محیطی جذاب و زیبا قرار گرفته‌اند یا دید زیبایی به شهر یا طبیعت دارند که لذت غذا خوردن را دوچندان می‌کند. در این صورت با بله پاسخ دهید، اما اگر مناظر خاصی که بتوان از آن لذت برد ندارد، نه را انتخاب کنید.

آیا این مکان در فضای باز صندلی دارد؟

Does this place have outdoor seating?

برخی از رستوران‌ها در فضای باز هم صندلی برای نشستن و غذا خوردن دارند. بنابراین می‌توانید با بله پاسخ دهید.

آیا این غذا در اینجا سرو می‌شود؟ نام غذا

Is this dish served here? Food name

در این پرسش نام غذای خاصی به کاربر نشان داده می‌شود و اگر اطلاع دارید باید ببیند که آیا آن غذا در این رستوران یا کافه سرو می‌شود یا خیر؟

این غذا در عکس نشان داده شده است؟ نام یک غذا

در پایین این پرسش، عکس یک غذا نشان داده می‌شود که می‌تواند متفاوت با نام غذای نشان داده شده باشد و اتفاقا در بسیاری از موارد چنین است. در مواردی که هوش مصنوعی برای تشخیص نوع غذا تردید دارد، این نوع پرسش از کاربر پرسیده می‌شود که باید با بله یا نه به آن پاسخ دهد.

ورود سگ خانگی به این مکان مجاز است؟

در برخی از رستوران‌ها و کافه‌ها امکان حضور حیوانات خانگی، از جمله سگ وجود دارد. اگر یک رستوران به شما اجازه می‌دهد سگ خود را هم به محیط داخلی ببرید، می‌توانید گزینه‌ی بله را بزنید.

پارک

این مکان مسیرهای پیاده‌گردی دارد؟

Does this place have hiking trails?

اگر یک بوستان دارای مسیرهایی غیرهمسطح برای پیاده‌روی است که نیاز به بالا و پایین رفتن دارد، با بله پاسخ دهید. در غیر این صورت نه را انتخاب کنید.

آیا این مکان مسیرهای پیاده‌روی دارد؟

Does this place have walking trails?

اغلب بوستان‌ها علاوه بر درختان دارای مسیرهای پیاده‌روی هم هستند که در این صورت با بله پاسخ دهید. برخی از پارک‌های بسیار کوچک  یا جنگی اما ممکن است مسیر ویژه برای پیاده‌روی نداشته باشند بنابراین باید با نه جواب بدهید.

در این مکان پارک سگ‌ها وجود دارد؟

Is there a dog park at this place?

در برخی از پارک‌ها امکان حضور سگ‌ها هم وجود دارد و مکان‌های خاصی به این حیوانات دوست‌داشتنی اختصاص داده شده است. در اغلب کشورها، این نوع محیط‌های ویژه در بوستان‌ها به صورت رسمی وجود دارد اما در ایران، اغلب به صورت غیررسمی بخشی از برخی پارک‌ها محل حضور سگ‌ها به همراه دارندگان آن‌هاست و محیط مطمئن و مناسبی برای آن‌ها محسوب می‌شود. در این صورت می‌توانید از گزینه‌ی بله استفاده کنید. اما اگر چنین فضایی در یک پارک وجود ندارد، نه را انتخاب کنید.

این مکان آویزگاه ورزشی برای بازی کودکان دارد؟

Does this place have a jungle gym?

آویزگاه ورزشی، به مجموعه‌ی میله‌ها یا توری‌هایی گفته می‌شود که کودکان می‌توانند از آن‌ها بالا بروند و خود را از آن‌ها آویزان کنند. بسیاری از سرسره‌هایی که امروزه در زمین بازی کودکان در پارک‌ها وجود دارد، چنین فضایی را فراهم کرده‌اند. هرچند برخی از زمین‌های بازی کودکان هم چنین امکاناتی ندارند و بنابراین باید برای آن‌ها گزینه‌ی نه را بزنید.

آویزگاه ورزشی، جانگل جیم
تجهیزات بازی کودکان دارای آویزگاه ورزشی

این مکان جای پیاده‌روی برای بچه‌ها دارد؟

Does this place have hikes that are suitable for kids?

اگر مسیرهای پیاده‌روی برای کودکان در یک بوستان وجود دارد یا مسیرهای پیاده‌روی کلی آن برای کودکان مناسب است و خطری ندارد، با بله به این پرسش پاسخ دهید.

این مکان الاکلنگ دارد؟

Does this place have seesaws?

پرسش روشنی است. اگر الاکلنگ در یک پارک و زمین بازی وجود دارد، بله را انتخاب کنید.

این مکان سرسره بازی دارد؟

Does this palce have slides?

این مورد هم روشن است و اغلب پارک‌ها سرسره دارند بنابراین باید بله را انتخاب کنید. اگر هم پارکی سرسره ندارد نه را بزنید.

این مکان تاب بازی دارد؟

Does this place have swings?

اگر تاب در زمین بازی کودکان یک بوستان وجود دارد، بله را انتخاب کنید. در غیر این صورت نه را بزنید.

این مکان محل بازی ماسه‌ای برای بازی کودکان دارد؟

Does this place have sandpits?

برخی از پارک‌ها علاوه بر تفریحات معمول در زمین بازی کودکان، در گوشه‌ای زمینی ماسه‌ای دارند که مانند کنار ساحل دریا، امکان ماسه‌بازی را فراهم می‌کند. هرچند چنین بخشی در خیلی از بوستان‌های ایران وجود ندارد، اما در صورت وجود، با بله جواب بدهید.

این مکان برای برگزاری جشن تولد کودکان پرطرفدار است؟

Is this place popular for kids’ birthday parties?

برخی از پارک‌ها که اغلب نقش مرکزی در یک محله یا شهر و روستا دارند، محل دورهمی خانواده یا دوستان، برای تولد کودکان و نوجوانان هستند. در این صورت می‌توانید با بله به این پرسش پاسخ دهید.

در این مکان اجازه کباب درست کردن می‌دهند؟

Does this place allow barbecue?

در برخی پارک‌های بزرگ‌تر که حالت جنگلی دارند، امکان کباب کردن مواد خوراکی وجود دارد و روشن کردن آتش در آن مشکلی محسوب نمی‌شود. در این صورت می‌توانید از بله استفاده کنید. البته که بیش‌تر پارک‌ها چنین امکانی ندارند و باید نه را انتخاب کنید.

این مکان منقل کباب دارد؟

گاهی علاوه بر امکان کباب درست کردن، در یک بوستان منقل یا همان باربیکیو مخصوص هم وجود دارد که در این صورت باید با بله پاسخ بدهید.

این مکان میز پیک‌نیک دارد؟

Does this place have picnic tables?

در برخی از بوستان‌ها علاوه بر نیمکت‌های جداگانه، نیمکت‌هایی هم در اطراف میز قرار گرفته است که برای دورهمی خانواده‌ها و دوستان استفاده می‌شود. گاهی این میز زیر آلاچیق است و گاهی خارج از آن. بنابراین اگر یک پارک چنین امکاناتی دارد، با بله به این پرسش پاسخ دهید. در مقابل اغلب پارک‌ها این تجهیزات را ندارند که برای آن‌ها باید نه را انتخاب کنید.

این مکان ورودی/خروجی اسکیت‌بورد و دوچرخه دارد؟

Does this place have ramps for skateboards and bikes?

در برخی پارک‌ها امکان ورود دوچرخه و اسکیت‌بورد فراهم است و ورودی آن هم به گونه‌ای است که این وسایل را می‌توان همراه خود به داخل پارک آورد. در این صورت گزینه‌ی بله را انتخاب کنید.

آیا در این مکان، مسیر، گذرگاه، یا خطی برای دوچرخه‌سواری وجود دارد؟

Does this palce have trails, paths, or lanes for cycling?

اگر در فضای داخلی بوستان، جایی برای حرکت دوچرخه وجود دارد، از گزینه‌ی بله استفاده کنید. معمولا پارک‌های بزرگ‌تر مانند بوستان جنگلی چیتگر چنین مسیرهایی دارند.

این مکان زمین والیبال دارد؟

Is there a volleyball court here?

اگر زمین ورزش والیبال در یک بوستان هست، بله را بزنید.

در این مکان زمین بسکتبال وجود دارد؟

Is there a basketball court at this place?

اگر زمین ورزش بسکتبال در یک بوستان هست، بله را بزنید.

اینجا زمین تنیس دارد؟

Is there a tennis court here?

برخی از بوستان‌های بزرگ‌تر دارای زمین تنیس هم هستند که در این صورت با بله پاسخ دهید.

در این مکان زمین بیسبال وجود دارد؟

Is there a baseball field at this palce?

اگر زمین ورزش بیسبال در یک بوستان هست، بله را بزنید. این مورد در بوستان‌های ایران کم‌تر دیده می‌شود.

آیا این مکان توالت عمومی دارد؟

Does this place have a public restroom?

بسیاری از بوستان‌ها دارای سرویس بهداشتی عمومی هم هستند که در این صورت باید بله را انتخاب کنید.

هتل و مراکز اقامتی

آیا این مکان Wi-Fi دارد؟

همان‌طور که مشخص است این مکان به وجود اینترنت بی‌سیم در مرکز اقامتی اشاره دارد. امروزه اغلب اقامتگاه‌ها چنین امکانی را فراهم کرده‌اند و در این صورت باید بله را بزنید.

آیا حمام بخار دارد؟

حمام بخار جایی است که در آن اتاقک بخار وجود داشته باشد و مراجعان در کنار استحمام، امکان استفاده از آن را داشته باشند و بتوانند بنشینند و آرام شوند. برخی از هتل‌های معمولا ۴ ستاره به بالا چنین امکانی را فراهم می‌کنند. در این صورت بله را انتخاب کنید.

آیا آبگرم دارد؟

آبگرم حوضچه‌ای است که مراجعان بتوانند در آن بروند، بنشینند و لحظاتی آرامش داشته باشند. در صورت وجود حوضچه‌ی آبگرم در بخش امکانات آبی هتل، بله را بزنید.

این مکان جکوزی دارد؟

جکوزی هم به حوضچه‌هایی اشاره دارد که الزاما آب گرم نیستند اما جریان پیوسته‌ی آب در آن‌ها وجود دارد و به نوعی ماساژ با آب محسوب می‌شود. بسیاری از هتل‌های رده بالا، این امکانات را دارند که در این صورت می‌توانید با بله پاسخ دهید. در مقابل بیش‌تر هتل‌ها هم این امکان را فراهم نکرده‌اند که باید با نه پاسخ بدهید.

این مکان دوچرخه اجاره‌ای دارد؟

برخی از هتل‌ها به ویژه در شهرهایی مانند کیش که گشت‌وگذار با دوچرخه متداول‌تر است، دفتری برای کرایه‌ی دوچرخه دارند. در این صورت بله را بزنید.

این مکان خدمات کرایه خودرو دارد؟

کرایه خودرو در هتل‌های سطح بالا امری کاملا متداول است که یا توسط پذیرش هتل انجام می‌شود و یا غرفه‌ی جداگانه‌ای برای این کار در هتل وجود دارد. در صورتی که هتل خدمات کرایه خودرو بدون راننده یا با راننده ارائه می‌دهد، بله را بزنید.

اینجا اتاق بازی دارد؟

در برخی از هتل‌ها اتاق بازی کودکان وجود دارد تا کودکان در آن سرگرم شوند و والدین امکان رسیدگی به کارهای خود را داشته باشند. در این صورت با بله پاسخ دهید. اغلب هتل‌ها و مراکز اقامتی اما چنین فضایی ندارند و باید نه را بزنید.

آیا امکان نمایش یافتن پرسش اشتباه وجود دارد؟

بله. هرچند گوگل تلاش می‌کند همیشه پرسش‌های مرتبط با یک مکان نمایش داده شوند، اما گاهی امکان خطای سیستمی وجود دارد و ممکن است برای یک مکان پرسشی مطرح شود که ارتباطی به آن ندارد.

حتی امکان خطاهای دیگری هم در زمینه‌ی پرسش‌ها هست. بنابراین علاوه بر پاسخ دادن، گوگل گزینه‌ای را به گزارش کردن پرسش‌ها اختصاص داده است که در صورت نیاز می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای این کار «ارسال بازخورد» را در پایین کارت پرسش بزنید و ایراد آن را با انتخاب یکی از گزینه‌ها بیان کنید. در حال حاضر گزینه‌ها برای ارسال بازخورد درباره‌ی پرسش‌ها بدین شرح هستند: جمله‌بندی عجیب یا ناقص است، سؤال به این مکان مربوط نمی‌شود، سؤال برای کشور من مناسب نیست، مجموعه سؤالات حشو یا گیج‌کننده هستند، این مکان برای همیشه بسته شده است، مشکل دیگر.

با پاسخ صادقانه به پرسش‌ها به راهنمایی بهتر مردم کمک کنید

همان‌طور که گفته شد، پاسخ دادن به پرسش‌های سیستمی با استفاده از گزینه‌های «بله»، «نه» و «مطمئن نیستم» ممکن است اما مانند اشتراک‌گذاری هر محتوای دیگری در نقشه‌ی گوگل فقط باید بر پایه‌ی تجربه‌ی شخصی به پرسش‌ها پاسخ داده شود.

همیشه، از جمله در زمینه‌ی پاسخ دادن به پرسش‌ها تلاش کنید واقعیت را مطرح کنید تا به درستی به تصمیم‌گیری مردم کمک کنید. دقت داشته باشید که تفاوتی ندارد چه پاسخی به پرسش‌ها می‌دهید و در هر صورت هنگام جواب دادن به سؤال، حتی با انتخاب گزینه‌ی «مطمئن نیستم» ۱ امتیاز به شما تعلق می‌گیرد.

هر بار پس از پایان پرسش‌هایی که سیستم از شما می‌پرسد، یک پیام تشکر هم نمایش داده می‌شود.

پیام تشکر پرسش نقشه گوگل
پیام تشکر برای جواب دادن به سؤال‌ها در گوگل مپ

نتایج پرسش‌ها به صورت مستقیم و آنی روی نقشه نمایش داده نمی‌شود، بلکه گوگل از برآیند پاسخ‌ها برای شکل دادن به بخش «درباره» (About) هر مکان استفاده می‌کند و هم‌چنین از راه‌های گوناگون و پس‌زمینه‌ای آن را به کار می‌برد تا یک مکان را بهتر توصیف کند.