چرا ویرایش من در گوگل مپ رد می‌شود؟ چرا نمی‌توانم در نقشه گوگل مکان اضافه کنم؟ چرا هنوز ویرایش من در گوگل مپ بررسی نشده؟ چند نفر باید ادیت در گوگل مپ را تایید کنند تا تایید شود؟

این‌ها و بسیاری از پرسش‌های مشابه دیگر، چیزی است که کاربران بسیاری هر روز از خود می‌پرسند. حال آن‌که اگر کمی دقت کنند می‌بینند رفتار آن‌ها روی نقشه باعث این سردرگمی شده است. در این قسمت به معرفی علل رد شدن یا تعلیق ویرایش می‌پردازیم.

پس از آن‌که ویرایشی را در گوگل مپ انجام می‌دهید، ویرایش شما برای بازبینی به هوش مصنوعی و در مراحل بعدی به بازبین‌های گوگل و بازبینی منطقه‌ای یا ترکیب این دو همراه با داده‌های کاربران، سپرده می‌شود.
مرحله‌ی بازبینی ممکن است تنها چند ثانیه زمان ببرد که در این صورت با فاصله‌ی کوتاهی ویرایش تأیید یا رد می‌شود. در صورت تأیید پیامی در این باره به کاربر فرستاده می‌شود. اما در صورت رد شدن کاربر پیامی دریافت نمی‌کند و فقط می‌تواند وضعیت رد شده را در فهرست ویرایش‌های خود ببیند.
در اغلب موارد اما ویرایش بلافاصله تأیید یا رد نمی‌شود و زمان بازبینی طولانی‌تری را طی می‌کند. در این حالت رایانامه‌ای برای تشکر به کاربر فرستاده می‌شود که وضعیت «معلق بودن» ویرایش با رنگ نارنجی در آن توضیح داده شده است. اما چرا ویرایش ها معلق یا حتی گاهی رد می‌شوند؟

معلق شدن (Pending) ویرایش در گوگل مپ

معلق شدن (Pending) امری بسیار طبیعی بر روی نقشه است و اصولا اغلب ویرایش‌های کاربران عادی نیاز به بازبینی و صحت‌سنجی دارند. نقشه قواعدی دارد که خیلی از کاربران ممکن است آن را رعایت نکنند. علاوه بر این برخی کاربران هم عامدانه اقدام به خرابکاری در نقشه می‌کنند. بنابراین باید جلوی چنین فعالیت‌هایی گرفته شود و به همین دلیل ویرایش‌ها نیازمند طی کردن یک دوره‌ی بازبینی هستند.
این صحت‌سنجی توسط سامانه‌ی هوشمند نقشه، کارمندان گوگل یا ترکیب این دو با فعالیت کاربران انجام می‌شود و تایید ویرایش از سوی چندین حساب تاثیری در روند بازبینی ندارد. بنابراین زمانی که ویرایش شما در حالت تعلیق قرار گرفت صبر داشته باشید تا بررسی شود. روند این بررسی ممکن است از چند ثانیه تا چند هفته به طول انجامد.
در طول این مدت باید صبور باشید و از ویرایش تکراری پرهیز کنید. زیرا سیستم چنین کاری را به عنوان فعالیت اسپم تشخیص داده و در روند بازبینی تاخیر ایجاد می‌شود. علاوه بر این‌که هر نوع فعالیت هرز، در اعتبار حساب کاربری و در نتیجه فعالیت‌های آینده‌ی کاربر مؤثر هست.
گوشزد: اگر ویرایش بسیار فوری در جایی از نقشه نیاز بود یا پس از چندین هفته ویرایش شما هم‌چنان در حالت تعلیق بود، می‌تونید با انجمن راهنمایان محلی گوگل در ایران در همین وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی در تماس باشید تا موضوع توسط مدیران منطقه‌ای رسیدگی شود.

تایید نشدن (Not Applied) ویرایش در گوگل مپ

رد شدن یک ویرایش نیز امری طبیعی است و علت‌های گوناگونی می‌تواند داشته باشد. بخشی از این دلایل به خود کاربر برمی‌گردد و بخشی مربوط به بازبین‌ها و سیستم می‌شود.
* مواردی که مربوط به کاربر می‌شود در دو دسته جای می‌گیرد:
۱) نخست فعالیت گذشته‌ی کاربر و اعتبار حساب کاربری وی برای فعالیت‌های گوناگون هست. اگر کاربر در گذشته فعالیت‌های خلاف قوانین (به هر نحوی اعم از استفاده از کلیدواژه، نقطه‌ی جعلی، عکس نامرتبط با خود محل، نظر هرز، نظر تبلیغی یا بدون تجربه‌ی شخصی، پرسش و پاسخ تبلیغی و …) انجام داده باشد، در اعتماد سیستم هوشمند نقشه به او و در نتیجه ویرایش‌های آینده نیز اثر منفی خواهد داشت و احتمال ویرایش‌های ناموفق بالاتر خواهد بود.
۲) علت دیگر مربوط به ویرایشی است که کاربر در همان مورد خاص انجام داده است. دقت و صحت اطلاعات بسیار مهم هست و در سرنوشت ویرایش اثرگذار خواهد بود. در این‌جا همان‌طور که در مقالات مربوط به افزودن و ویرایش مکان بیان شده، مجدد روش صحیح هر بخش از ویرایش به صورت خلاصه بیان می‌شود:
  • نام باید واقعی و بدون کلیدواژه باشد و عنوان کلی نباشد. از نقشه به هر زبانی استفاده می‌کنید باید نام در همان زبان وارد شود و کاراکترهای اضافه نیز جایی ندارد.
  • نشانی تا جای ممکن باید با تایپ بخشی از نام خیابان، از پیشنهادهای سیستم برگزیده شود.
  • دسته‌بندی باید دقیق و گویای نوع مکان باشد و اگر دسته‌بندی مناسب یافت نشد به احتمال زیاد افزودن مکان توسط کاربران مجاز نیست (با این حال برای اطمینان بهتر هست در همین انجمن با پیام به “انجمن راهنمایان محلی ایران” بپرسید)
    نشانگر باید دقیقا بر روی مرکز هندسی سطح اشغال شده توسط مکان (کسب‌وکار یا مکان عمومی) باشد.
  • اولویت با شماره تلفن ثابت هست و احتمال تایید نشدن شماره همراه بالاست. به ویژه برای مکان‌های عمومی مانند بوستان‌ها، مساجدها، مدرسه‌ها، جاذبه‌های گردشگری و … شماره تلفن همراه به هیچ وجه مجاز نیست.
  • ساعت کاری باید دقیقا مخصوص به همان محل باشد و از روی حدس و گمان نباشد.
  • وب‌سایت وارد شده باید دربردارنده‌ی محتویاتی مرتبط با مکان روی نقشه باشد و وب‌سایت نامرتبط یا وب‌سایت در آستانه‌ی راه‌اندازی نمی‌تواند وارد شود.
  • تکرار ویرایش معلق هم عامل دیگری است که نه تنها می‌تواند فرآیند تأیید را طولانی‌تر کند بلکه در نهایت ممکن است باعث رد شدن ویرایش هم بشود.
عدم دقت در هر یک از موارد بالا، احتمال رد شدن ویرایش (و در کنار آن در صورت هرز بودن، تاثیر منفی بر روی فعالیت کاربری) خواهد شد. بنابراین به موارد بیان شده خیلی دقت کنید و اگر در ویرایش یا افزودن مکانی خاص درباره‌ی هر کدام از موارد بالا شک داشتید، برای راهنمایی با انجمن در ارتباط باشید.
* ضمن این‌که موارد بالا توسط بازبین‌ها (مدیران منطقه‌ای یا کارمندان گوگل یا سیستم) با دقت بالایی بررسی و صحت‌سنجی می‌شود و در صورت عدم رعایت ویرایش رد خواهد شد، اما خطا ناگزیر هست و گاهی خطای انسانی یا سیستمی در صحت‌سنجی نیز می‌تواند منجر به رد شدن ویرایش شود. علاوه بر این گاهی به دلیل هم‌زمانی ویرایشی از سوی دیگر کاربران در همان منطقه و در نتیجه تداخل ویرایشی، سیستم اجازه‌ی تایید شدن ویرایش را نمی‌دهد.
* علاوه بر موارد بالا، گاهی به علت خطای سیستم یا عدم ارتباط گیری صحیح برای تایید، ویرایش رد می‌شود. این موضوع می‌تواند سراسری یا مربوط به یک منطقه‌ی خاص باشد اما در هر صورت گذرا است و بسته به اعلام گوگل از چند ساعت تا چند روز طول خواهد کشید. دقت کنید که اگر خطایی این‌چنینی برای سیستم ایجاد شود، توسط گوگل و نیز انجمن راهنمایان محلی ایران اطلاع‌رسانی خواهد شد.
* به جز این موارد ممکن است هوش مصنوعی نتواند داده‌های کافی را از سراسر وب برای تأیید یک ویرایش گردآوری کند و در این صورت هم برای تعیین تکلیف ویرایش آن را رد می‌کند.

زمانی که ویرایش رد شد چه کنیم؟

اگر ویرایش شما رد شد، نخست ناراحت نشوید. رد شدن یک چالش شخصی با کاربر نیست و امری عادی برای همه است.
سپس بررسی کنید و ببینید آیا تمام موارد بالا را رعایت کرده‌اید و آیا کاربر خوبی روی نقشه محسوب می‌شوید یا خیر؟ اگر خطایی در ویرایش داشتید، برای ویرایش دوباره در وارد کردن اطلاعات دقت داشته باشید. اما اگر تمام موارد بالا را به صورت کاملا دقیق رعایت کرده بودید (مثلا کلیدواژه و شماره تلفن همراه قرار نداده بودید) و باز هم ویرایش شما رد شده است، می‌توانید مجدد ویرایش را با اطلاعات صحیح انجام دهید. در این حالت اگر باز هم رد شد، برای بررسی توسط مدیران، با انجمن راهنمایان محلی ایران تماس بگیرید.

همه‌ی ویرایش‌های من رد می‌شود

گاهی همه‌ی ویرایش‌های یک کاربر رد می‌شود و «هیچ» و دقیقا «هیچ» ویرایش معلق یا تایید شده‌ای ندارد. در این حالت به احتمال زیاد فعالیت خلاف قوانین زیادی داشته‌اید و حساب شما مسدود شده است. بسته به نوع فعالیت این مسدودیت می‌تواند دائمی یا برای دوره‌ای محدود باشد. در چنین حالتی برای راهنمایی رفع مسدودیت، با انجمن در ارتباط باشید.