بسیاری از روستاها و به ویژه شهرها با توجه به این‌که در اطلس‌های بین‌المللی ثبت شده‌اند، از گذشته بر روی نقشه‌ی گوگل نیز قرار گرفته‌اند. اما شماری از آن‌ها نیز توسط کاربران در زمان فعال بودن ابزار مپ میکر گوگل روی نقشه قرار گرفته یا ویرایش شده است.

در نظر داشته باشید که در گوگل مپ، دسته‌بندی مناسبی برای محدوده‌هایی مانند شهر، روستا، مناطق و محله‌های شهر نداریم و این‌ها به صورت یک «نقطه» روی نقشه قرار نمی‌گیرند. بلکه این تقسیم‌بندی‌های کشوری، فقط باید به صورت «محدوده» روی نقشه ثبت شوند و این کار پس از تعطیلی مپ میکر گوگل، به هیچ وجه در اختیار کاربران نیست و کاربران فقط می‌توانند چنین مواردی را «گزارش» کنند.

متاسفانه برخی از کاربران اقدام به قرار دادن روستاها یا مناطق شهری به صورت نقطه و با دسته‌بندی نادرست می‌کنند که چنین کاری خلاف قوانین نقشه هست و ضمن تاثیر منفی در حساب کاربری شخص خاطی، در صورت مشاهده توسط ناظران یا سیستم هوشمند نیز حذف می‌شود و همه‌ی عکس‌ها و نظرات روی آن از دسترس خارج می‌شود.

برای اضافه کردن یک روستا، شهر، منطقه‌ی شهری یا محله روی نقشه‌ی گوگل، و به عبارت دقیق‌تر برای گزارش نقص این موارد روی گوگل مپ، باید از گزینه‌ی «ارسال بازخورد» استفاده کنید. برای این منظور در دسکتاپ و اپلیکیشن دو مسیر با اندکی تفاوت پیش رو دارید که در زیر با جزئیات بیان می‌شود.

دسکتاپ:
۱. به نشانی گوگل مپ بروید و محدوده‌ی مورد نظر را روی صفحه بیاورید.
۲. از پایین نقشه گزینه‌ی ماهواره را انتخاب کنید تا نمای عکس ماهواره‌ای فعال شود.
۳. منوی کناری را باز کنید و «ارسال بازخورد / Send Feedback» را از پایین آن کلیک کنید.
۴. سپس «نظرات شما درباره Maps» که آخرین گزینه است را برگزینید.
۵. در کادر نمایش داده شده، توضیحات کاملی درباره‌ی درخواست خود بنویسید. به طور کلی یک گزارش خوب درباره‌ی محدوده‌هایی مانند شهر و روستا باید شامل توضیحات زیر باشد:
   * مختصات تقریبی مرکز روستا/شهر/منطقه
   * لینک به سندی رسمی که نشان‌دهنده‌ی نام واقعی روستا/شهر/منطقه باشد. این سند رسمی بهتر است لینک به سایت وزارت کشور که مسئول تقسیم‌بندی‌های کشوری است باشد اما در صورت پیدا نکردن، لینک به مقاله‌ی مرتبط در ویکی‌پدیا نیز با توجه به این‌که در این زمینه داده‌ها از مراجع رسمی روی آن قرار می‌گیرد، پذیرفتنی است.
   * نام به فارسی و بدون توضیحات (برای نمونه «روستای علی آباد شهرضا» نادرست است و فقط «علی آباد»  نوشته می‌شود)
   * نام به انگلیسی و بدون توضیحات
   * لینک به یک طراحی کلی از محدوده‌ی کلی روستا/شهر/منطقه روی عکس ماهواره‌ای، که بهتر است در گوگل درایو یا گوگل فوتوز آپلود کرده‌باشید و لینک آن را به اشتراک بگذارید.
۶. پس از نوشتن توضیحات، دقت کنید که تیک «افزودن عکس از صفحه نمایش» فعال باشد و با استفاده از ابزار موجود، با یک مستطیل و به صورت تقریبی محدوده‌ی مورد نظر را مشخص کنید و «تمام» را بزنید.
۷. در این بخش و پس از فراهم کردن توضحیات لازم، از صفحه نماگرفت (اسکرین‌شات) بگیرید تا در صورت تاخیر، در آینده موضوع قابل پیگیری باشد.
۸. در پایان گزینه‌ی «ارسال» را بزنید تا درخواست شما برای گوگل فرستاده شود.

اپلیکیشن:
۱. برنامه‌ی گوگل مپ را در دستگاه همراه خود باز کنید و روی محدوده‌ی مورد نظر بروید.
۲. از بالای صفحه روی دکمه‌ی دایره‌ای لایه‌ها بزنید و ماهواره را برگزینید تا تصاویر ماهواره‌ی منطقه دیده شود.
۳. از پنج زبانه‌ی پایین صفحه روی «هم‌بخشی / Contribute» بزنید.
۴. سپس از بالای صفحه «ویرایش نقشه / Edit Map» را انتخاب کنید.
۵. سپس «نظرات شما درباره Maps» که آخرین گزینه است را برگزینید.
۶. در کادر نمایش داده شده، توضیحات کاملی درباره‌ی درخواست خود بنویسید. چیزهای لازم برای یک گزارش صحیح، در بالا و بخش گزارش از دسکتاپ نوشته شده است.
۷. در این بخش و پس از فراهم کردن توضحیات لازم، از صفحه نماگرفت (اسکرین‌شات) بگیرید تا در صورت تاخیر، در آینده موضوع قابل پیگیری باشد.
۸. در پایان و پس از نوشتن توضیحات کامل، گزینه‌ی ارسال (مثلث بالای صفحع) را بزنید تا درخواست شما برای گوگل فرستاده شود.

گوشزد ۱: دقت کنید که بر خلاف ویرایش در نقشه، برای گزارش‌های کلی این‌چنینی برای کاربر ایمیل تشکر فرستاده نمی‌شود.

گوشزد ۲: پس از فرستادن گزارش با توجه به حجم بالای گزارش‌ها از سراسر جهان باید مدت زیادی منتظر بمانید. اگر بیش از یک و نیم ماه از گزارش کامل شما گذشته و اثری نداشته، برای پیگیری بهتر، ضمن فرستادن اسکرین‌شات گزارش خود، از بخش «تماس» با انجمن ایران در ارتباط باشید.

گوشزد ۳: اگر حوصله‌ی مراحل بالا و این دقت در گزارش به گوگل را ندارید، می‌توانید از ابتدا با بخش تماس با ما در ارتباط باشید.