برای کمک به بهبود نقشه‌ی گوگل برای استفاده‌ی کاربران دیگر و اشتراک‌گذاری عکس‌های دلخواهتان از مکان‌های گوناگون، می‌توانید آن‌ها را روی گوگل مپ بیفزایید. هر زمان که بخواهید می‌توانید عکس‌ها را اضافه کنید یا پاک نمایید.

زمانی که عکسی را به اشتراک می‌گذارید، دیگران چه می‌بینند؟

 • نام شما، آن‌گونه که در برگه‌ی درباره من نوشته‌اید.
 • نمایه‌ی شما در گوگل مپ (و در صورت باز بودن نمایه، دیگر عکس‌ها و نظرات شما)
 • داده‌های مکانی عکس شما در صورتی که پرونده‌ی عکس حاوی آن باشد

گذاشتن عکس از دسکتاپ

 1. روی رایانه به وب‌سایت نقشه گوگل بروید.
 2. مکان مورد نظر را روی نقشه انتخاب کنید یا با استفاده از کادر جست‌وجو آن را بیابید.
 3. در نوار کناری که مشخصات مکان نوشته شده، روی گزینه‌ی “افزودن عکس” کلیک کنید. (شاید برای دیدن این دکمه نیاز باشد نوار مرور را به سمت پایین بکشید)
 4. کادری ظاهر می‌شود. با استفاده از دکمه‌ی موجود در آن عکس‌های مورد نظر را برای بارگذاری انتخاب کنید. هم‌چنین می‌توانید مستقیما عکس‌های مورد نظر را از رایانه به داخل کادر بکشید. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی “عکس‌های من” از میان عکس‌های خود در گوگل درایو، عکسی را برای قرار گرفتن روی مکان برگزینید.

گوشزد:

حتما توجه داشته باشید که شخص شما باید مالک قانونی عکسی باشید که به اشتراک می‌گذارید. یعنی یا باید خودتان عکس گرفته باشید یا حق انتشار آن به صورت کتبی توسط مالک عکس به شخص شما منتقل شده باشد. عکس‌های موجود در اینترنت، عکس‌های دارای مجوز آزاد و همگانی، عکس‌های دارای کپی‌رایت و در کل هر نوع عکسی خارج از مالکیت شخص شما، از حساب کاربری شما مجاز به بارگذاری روی نقشه نیستند.

گوشزد مهم برای کاربران ایرانی

تحریم‌های بخشی از خدمات گوگل، به طور ناخواسته، روی این بخش از اپلیکیشن نقشه‌ی گوگل نیز اثر گذاشته و کاربرانی که با مشخصات کشور ایران از اپلیکیشن استفاده می‌کنند، قادر به نظر دادن به صورت مستقیم از گوشی نیستند.

گوشزد: توجه داشته باشید برای افزودن عکس‌های عادی از دکمه‌ی «پست کردن» (Post Update) در مشخصات مکان استفاده نکنید. این دکمه مربوط به عکس‌های قسمت «به‌روزرسانی» (Update) می‌شود و فقط برای عکس‌هایی است که بیان‌گر یک تغییر و به‌روزرسانی در مشخصات محل و در مجموع وضعیت حال حاضر مکان هستند. مانند گزینه‌ای که تازه به منوی یک رستوران اضافه شده یا نمایشگاهی که تازه در یک نگارخانه برپا شده است، یا شرایط محیطی مکان در روز و هفته‌ای که پست می‌گذارید. در حقیقت این نوع عکس‌ها وابسته به زمان مشخصی هستند.

برای افزودن عکس‌های کلی و نابسته به زمان، یکی از راهکارهای جایگزین زیر توصیه می‌شود:

 • هنگام باز کردن مکان، دکمه‌های ردیف بالا را به سمت راست یا چپ (بسته به زبان نقشه) جابه‌جا کنید تا دکمه‌ی افزودن عکس‌ها را ببینید. اگر این دکمه مستقیم دیده نمی‌شد، از دکمه‌ی بیشتر به آن دسترسی خواهید داشت.
 • از رایانه برای قرار دادن عکس استفاده کنید. در این صورت هم تسلط بیش‌تری روی انتخاب عکس‌ها دارید و هم بخش قرار دادن عکس را به درستی مشاهده می‌کنید.
 • هنگامی که مکان را یافتید، در مشخصات مکان پایین بروید تا گزینه‌ی «افزودن عکس‌ها» (Add Photos) را در پایین بخش عکس‌ها ببینید. سپس عکس‌ها یا ویدیوهای مورد نظر را به دقت از گالری انتخاب و سپس با زدن «انتشار» (Publish) آن‌ها را ثبت کنید.
 • وارد زبانه‌ی «هم‌بخشی» (Contribute) شوید و از بالای صفحه گزینه‌ی «افزودن عکس» (Add Photo) را بزنید. سپس به دقت نام مکان مورد نظر را در کادر بالا تایپ کنید تا گزینه‌های مرتبط نشان داده شود و به دقت مکان را با نشانی درست انتخاب کنید. پس از آن عکس‌ها یا ویدیوها را به دقت از گالری گوشی خود برگزینید و در نهایت با زدن «انتشار» (Publish) ارسال کنید.
 • در مرورگر گوگل کروم، مکان مورد نظر را جست‌وجو کنید. پس از آن که در مرورگر نقشه‌ی همان مکان به شما نشان داده شد، روی “بیشتر” کلیک کنید و به پایین بیاورید تا بخش افزودن عکس را ببینید.

پاک کردن عکس از دسکتاپ در گوگل مپ

 1. روی رایانه به وب‌سایت نقشه گوگل بروید.
 2. از منوی کناری، “مشارکت‌های من” را برگزینید.
 3. روی زبانه‌ی “عکس‌ها” کلیک کنید.
 4. با پیمایش، عکسی که می‌خواهید پاک کنید را آورده و سپس گزینه‌ی سه نقطه در بالای آن را بزنید.
 5. از منوی باز شده روی حذف عکس کلیک کنید.

گوشزد:

 • هنگامی که عمل حذف عکس به درستی انجام شود، تصویر مورد نظر از فهرست عکس‌های شما پاک خواهد شد.
 • ممکن است عمل پاک کردن عکس از دسکتاپ از برخی خدمات‌دهنده‌های اینترنت ایرانی عمل نکند، در این صورت باید با تغییر آی‌پی امتحان کنید.

گزارش کردن یک عکس در گوگل مپ

شاید روی نقشه‌ی گوگل با عکسی مواجه شوید که مرتبط با مکان قرار گرفته روی آن نیست یا ایراد دیگری دارد، در این صورت می‌توانید برای رفع مشکل به گوگل اطلاع دهید.

مواردی که می‌توانید یک عکس را در نقشه گوگل گزارش کنید:

 • عکس مرتبط با مکان نباشد!
 • عکس کپی شده از مرجع دیگری باشد و حق نشر آن در اختیار شخصی که قرار داده نباشد.
 • عکس دربردارنده‌ی چهره‌ی اشخاص یا پلاک وسایل نقلیه بدون رضایت آن‌ها باشد. (چهره‌ی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال به هیچ وجه مجاز نیست)
 • عکس سفلی یا عکس دسته جمعی باشد به طوری که سوژه «افراد» باشند.
 • سوژه‌ی اصلی عکس،، مکان نباشد و توجه بیننده معطوف به مواردی غیر از ویژگی‌ها یا خدمات مکان شود.
 • کیفیت عکس بسیار پایین باشد یا لوگو و نام عکاس به صورت خیلی بزرگ کار شده باشد.
 • عکس دارای شماره تلفن یا ایمیل باشد.
 • عکس دارای موارد توهین آمیز یا زننده باشد.

برای گزارش یک عکس در نقشه گوگل به روش زیر عمل کنید:

 1. عکس را باز کنید تا به صورت تمام صفحه دیده شود.
 2. از پایین عکس در دسکتاپ، گزینه‌ی “گزارش یک مشکل” را کلیک کنید. در اپلیکیشن گزینه‌ی پرچم را از بالای صفحه بزنید.
 3. به صفحه‌ی مخصوص گزارش عکس هدایت می‌شوید. ایمیل خود را وارد کنید. در اپلیکیشن این مرحله وجود ندارد.
 4. گزینه‌ی مربوط به دلیل گزارش عکس را انتخاب کنید. اگر گزینه‌ی مرتبطی نیافتید، دیگر را برگزینید و سپس در توضیحات کامل علت را بنویسید.
 5. ارسال را بزنید. گاهی در دسکتاپ نیاز هست پیش از ارسال، تاییدیه‌هایی را پر کنید که نشان دهید یک ربات نرم‌افزاری نیستید.

برای بیش‌تر دانستن از شیوه‌نامه‌ی درونمایه‌ی نقشه‌ی گوگل راهنمای مرتبط با آن را بخوانید.