افزودن یک خیابان به نقشه

حتما برای شما هم پیش آمده که مسیری را بر روی گوگل مپ مشاهده نکنید و با خود بگویید گوگل این‌جا را رسم نکرده است! اما حقیقت این است که بسیاری از مسیرها بر روی نقشه‌ی گوگل به ویژه در کشور ما توسط کاربران رسم و تکمیل شده است. پیش‌تر این کار از راه «مپ میکر» گوگل انجام می‌شد اما از ابتدای سال ۱۳۹۶ گوگل همه‌ی فعالیت‌های نقشه را یکپارچه کرد، این روند نیز تغییر کرد.

اکنون برای رسم مسیر باید به این شیوه عمل نمایید.

منوی کناری را در گوگل مپ باز کنید.

بر روی «ارسال بازخورد» یا در انگلیسی «Send Feedback» کلیک نمایید.

گزینه‌ی «جاده‌ای را که روی نقشه نیست گزارش کنید.» یا در انگلیسی «Report a missing road» را بزنید.

با توجه به عکس ماهواره‌ای نقطه‌ی مناسبی از مسیر (ترجیحا نقطه‌ی مرکزی) را کلیک کنید.

نام صحیح مسیر را وارد کنید. توجه کنید نام مسیرها و خیابان‌ها باید همراه با توضیح‌دهنده و به صورت «کوچه نام»، «خیابان نام»، «بلوار نام»، «بزرگراه نام» و … به کار برده شود.

گوشزد: اگر مسیری را می‌خواهید به صورت شماره‌ی ترانزیتی نام‌گذاری کنید فقط عدد را بنویسید و توضیح‌دهنده نباید نوشته شود.

«افزودن یادداشت» را بزنید و توضیح کاملی درباره‌ی ویژگی‌های مسیر فراهم کنید. برای درک بهتر شرایط مسیر توسط کارمندان گوگل، بهتر هست به صورت شماتیک، عکسی از شرایط مسیر با کمک نرم‌افزارهای گرافیکی رسم کنید، سپس در گوگل درایو آپلود نمایید و با فعال کردن گزینه‌ی اشتراک‌گذاری، لینک آن را نیز در گزارش خود کپی نمایید.

در پایان گزینه‌ی «ارائه» یا در انگلیسی «Submit» را بزنید.

توجه داشته باشید که گزارش‌ها در صف بازبینی توسط کارمندان گوگل قرار می‌گیرند و نباید انتظار تایید فوری آن‌ها را داشته باشید. به طور معمول (که البته قطعی نیست) حداقل سه هفته برای بازبینی گزارش مسیر زمان لازم هست و در بسیاری موارد از این مدت نیز بیش‌تر طول خواهد کشید. پس صبور باشید و به کارمندان گوگل فرصت بازبینی بدهید!

گوشزد: برای اصلاح یک خیابان که بر روی نقشه موجود هست، به مقاله‌ی «اصلاح خیابان در نقشه‌ی گوگل» در همین راهنمای نقشه مراجعه نمایید.